CHIP TUNING

Chip Tuning nedir ?

Halk arasında “arabaya yazılım attırma”, “aracın performansını yükseltmek” olarak da bilinir. Yapılan işlemlere bir çok isim verilmektedir. Avrupada Remapping olarak bilinmektedir. Chip attırma, yazılım yükleme işlemi ile ilgili olarak aşağıda daha detaylı bilgilere geçmeden önce herkesin başta sorduğu soru olan madem araçlar bu performans verilerine ulaşabiliyor, neden fabrikadan bu güç değelerinde çıkmıyor ? şeklindeki sorulara hemen yanıt verelim.

Chip Tuning Zararlı mı ? Fabrika Neden Motorları Bu Güç Değerlerinde Çalıştırmıyor ?

Üreticiler, ürettikleri araçların bakımlarının kullanıcılar tarafından düzenli olarak yapılmama ihtimali, farklı iklim koşulları ve atmosfer basıncına karşı aracın uygunlugu ve düşük kalitedeki yakıta karşı tolerasını göz önünde bulundurarak, ateşleme haritaları oluştururlar.

Chip Tuning Nasıl Yapılır ?

Chip Tuning, enjeksiyon sistemine sahip motorların motor kontrol ünitesinin (ECU) içerisindeki değişebilen veya programlanabilen bir entegrenin içerisindeki bilgilerin performans amaçlı, düşük emisyon amaçlı yada daha düşük yakıt tüketimi amaçlı olarak yeniden değiştirilmesi işlemidir. İşlemler sırasıyla şu şekilde gerçekleştirilmektedir.

1) Araç üzerinde bulunan orjinal yazılımın okunması, bilgisayara kaydedilmesi ve yedek alınması
2) Araçtan okunan dosyanın düzenlenmesi(Remap)
3) Remap işlemi yapılan dosyanın tekrar araca yüklenmesi.

Kendim chip tuning yapabilirmiyim ?

Yapılan işlemler uzmanlık gerektirmektedir. BoosterPerformance olarak yıllardır Chip Tuning Hizmeti vermekteyiz. Bu konuda uzman mekanikerlerimiz ve remap uzmanlarımızdan yardım almalısınız.

İşlemler sonunda aracımın hızlandığını nasıl anlayabilirim ?

Aracınızı dinanamometremizde chip tuning uygulamasından önce ve sonra ölçüyoruz. İşlem sonunda aracınızın ne kadar performans aldığını görebiliyorsunuz.

İşlem ne kadar sürmekte?

Aracınıza bağlı olarak işlemler ortalama 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. İşlemleriniz devam ederken siz kahvenizi yudumlayabilirsiniz.